ORTAK VİZYONU OLAN KOLEKTİF BİR HAREKET

HEM ORGANİK HEM DİNAMİK

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, tüzel kimliği, logosu, yeri yurdu olmayan organik ve dinamik bir topluluk. Bazen ortadan kayboluyor, sonra ortaya çıkıp Sürdürülebilir Yaşam Film Festivalini (SYFF) gerçekleştiriyor. Organik; çünkü canlılar gibi büyüyüp küçülebiliyor, duruma tepki verebiliyor ve adaptasyon becerileri var ve en önemlisi öğreniyor. Dinamik; çünkü anlamlı işler yapmak isteyen motivasyonu yüksek bir gönüllü ağı var.

TOPLULUKLARIN GÜCÜ ADINA!

Kaçınılmaz olan sosyal ve küresel dönüşümle birlikte bireylerde ve organizasyonlarda yeni değerlerle şekillenen bir işbirliği kültürü oluşuyor. Liderlik ve gönüllülük kavramlarını yeniden tarif ediliyor. Çeşitliğin değerini bilen, davetkar tavrıyla Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, festival ile kolektif aklın ve bilgeliğin kolektif çalışmalarla değer bulduğu alanlar yaratmaya, işbirliği ve grup sinerjisi ile dünyayı yeniden şekillendiren dönüşümlere vesile olmaya çalışıyor.

SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ!

Tüm Türkiye’ye yayılan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) 2008 yılından bugüne izleyicilerle buluşuyor. Onlarca topluluk ve yüzlerce gönüllünün kolektif çalışmalarıyla birlikte, festivalin 2014 yılında 11 ilde, 2015 yılında 20 ilde eşzamanlı gerçekleştirilmesi mümkün oldu. Önceki senelerden farklı olarak 2014 yılında genel bir duyuru ile “Siz de Yapabilirsiniz” başlığıyla sosyal medya kanallarından SYFF düzenlemek isteyenlerin adım adım takip edebilecekleri, organizasyon basamaklarını tarif eden bir infografik yayınlandı.

organizasyon_siz_dePEK BENZERi OLMAYAN TÜRDEN BİR BULUŞMA!

Film seçkisi, konuşmacılar, müzisyenler ve performans sanatçıları, sergiler, standlarlar ve daha birçok yan etkinliği ile SYFF bir kültürel etkinlikten daha çok farklı bir dünyanın mümkün olduğunu bilenlerin buluşmasıdır.

 

Özgün İçerik

Sistem odaklı yaklaşımlarıyla, mevcut durum tespitinin ötesine geçerek çözüm öneren, yaratıcılığı tetikleyen, hikaye anlatım teknikleri ile empatiyi kolaylaştıran, duygusal zekayı çalıştıran belgeseller SYFF seçkisinde yer alıyor. Her yıl yüzlerce belgesel arasından seçilen bu yapımları, büyük bir titizlikle Türkçeleştiriyor ve altyazı döşüyoruz. Ülkemizde sürdürülebilirlik literatürünün gelişmesine katkı veriyoruz.

Kolektif Hareket

Küresel sorunlarla bireylerin veya kurumların tek başlarına baş edebilmelerine imkan olmadığını biliyoruz. O yüzden kolektif aklı ve bilgeliği, kolektif harekete dönüştürebilmeyi çok önemsiyoruz. Bizi ayıran değil, birleştiren alanlara odaklanıyor, ortak bir vizyon ile hep birlikte kültürel dönüşüme katkı vermeye çalışıyoruz. Her bakımdan büyük çeşitlilik barındıran gönüllü ekiplerin çabalarıyla festival birçok il/ilçede eşzamanlı yapılabiliyor.

Açık Kaynak Organizasyon

Tüzel kimliği olsun veya olmasın, sivil toplum için çalışan her topluluğun birlikte çalışabileceği bir formatta hazırlanan SYFF, her sene seçkisindeki yeni belgeselleri ve görsel iletişim materyallerini hazırlayarak yerel organizasyonların kullanımına sunuyor. İl/İlçe organizasyonlarının davet ettikleri konuşmacılar, müzik grupları ve yan etkinlikleri ile birlikte festival kimliğinin içinde kalarak kendilerine özgü bir hale getirmelerine alan tanıyor.

organizasyon_rakamlar

Son iki yılın rakamlarından da kolaylıkla görülebilen bu inanılmaz gelişmenin arkasında festivalin içeriğinin özgünlüğü ve barındırdığı zenginlik kadar ortak vizyona sahip olan kolektif bir hareket ve açık kaynak organizasyon metotları bulunmaktadır.

Powered by Khore by Showthemes