Su için Karbon / Carbon for Water

Yönetmen: Evan Abramson, Carmen Elsa López, Yıl: 2011, Süre: 23′
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
Çeviren:
SYFF2012 seçkisi

Hayat nadide bir şeydir; ama suyun nadide olmaması gerekir.

Kenya’nın Batı Eyaleti’ndeki kadınlar ve kızlar, kaynatıp içilebilecek niteliğe getirebilmek için, saatlerce kirli su ve yakacak odun peşinde koşuyor. Kolera, tifo ve su yoluyla bulaşan diğer hastalıklar; içme suyunu, kirli sudan elde etmeye mahkûm olan bu talihsiz halkların yaşamını ve geçim kaynaklarını tehdit ediyor.

Kirlenmiş içme sularını kaynatmak zorunda olan Kenya’nın Batı Eyaleti’ndeki bu kadınlar, yakacak odun bulabilmek için eğitim ve kişisel güvenlikleri de dahil olmak üzere her şeylerini gözden çıkartıyor. Hızla azalan yakacak odun ise, giderek kıymete biniyor.

Girişimci bir şirket, ilk yıl için 2 milyon ton karbon salım azaltımı öngördükleri bir projenin tamamını karbon kredisine dayandırarak 900,000 adet su filtresinin Batı Eyaleti’ndeki bu topluluklara dağıtım ve bakım maliyetini üstleniyor. Ancak öncelikle 4.5 milyon insanın günlük alışkanlıklarını değiştirmek gerekiyor.

Dört milyon Kenyalının evinde temiz suya erişimi olduğunda neler olduğunu ve özellikle kadınların ve kızların hayatlarının bundan nasıl etkilendiğine siz de tanık olun. Evan Abramson ve Carmen Elsa Lopez, bu çevresel kriz için bulunmuş umut vaat eden çözüme dikkat çekiyor.

su-icin-karbon

 

Powered by Khore by Showthemes