Reaktör / Reactor

Yönetmen: Ian MacKenzie, Yıl: 2013, Süre: 35′
Dil: İngilizce / Türkçe altyazı
Çeviren: Eylem Kiriş
SYFF2013 seçkisi
http://surdurulebiliryasam.tv/film/reaktor

11 Mart 2011’de 9.0 şiddetinde bir deprem, Japonya kıyılarına vuracak dev bir tsunamiyi tetikledi. Bu facia tahmini 15,878 cana ve trilyonlarca dolarlık maddi hasara mâlolmanın yanı sıra, Fukushima Daiichi Nükleer Santralı’nın üç reaktöründe kısmi ergimeye de yol açtı.

Nisan 2012’de Yogi, Budist eğitmen ve aktivist Michael Stone, Japonya’ya yaptığı hac yolculuğu çerçevesinde, tsunaminin ve Fukushima sızıntısının ardından, Japonlar’ın bu krizle nasıl baş ettiğini öğrenmeye çalışıyor. Michael, yerel topluluklarla, sanatçılarla, aktivistlerle ve araştırmacılarla felaket sonrası hayat ve bunun eski Zen gelenekleri ve o güzel tapınaklı şehirler üstündeki etkileri hakkında konuşuyor. Böyle bir zamanda Bodhisattva’nın ant içtiğini düşünebilir miyiz?

REAKTÖR, bayatlamış hikâyelerden kurtulmamızın, ve birbirimizle aramızdaki bağlara ışık tutarak kişisel ve sosyal uyanışa doğru ilerlemenin nasıl mümkün olacağını göstermeyi amaçlayan, ve eylemlerimizin ne kadar önemli olduğunu sergileyen bir kısa film.

reaktor

Powered by Khore by Showthemes