Kalkınmazedeler / Surviving Progress

Yönetmen: Mathieu Roy, Harold Crooks, Yıl: 2011, Süre: 86′
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
Çeviren:
SYFF2012 seçkisi

Önemli çağdaş düşünürlerin yer aldığı bu etkileyici film, çağcıl dünyamızın ilerleme kavramını, özellikle de “ilerleme tuzakları” fikrini irdeliyor. Basitçe söylemek gerekirse, bu tuzaklar ileriye doğru akıllıca hamleler gibi gözüken ancak dikkatsizlik sonucu yeni sorunlara yol açan yeniliklerdir. Ormansızlaşma ve politik yozlaşma gibi daha genel konulardan, aşırı nüfus ve sentetik biyoloji gibi daha tartışmalı başlıklara uzanan bu film, toplumun yaptığı ve yapmakta olduğu temel hatalarla ilgili önemli soruları, resmin bütününe bakan bir perspektifle gündeme getiriyor.

Bu tuzaklardan nasıl kurtulabileceğimiz sorusu, potansiyel çözümlerle ilgili daha da derin kaygılara yol açıyor. Çinli bir şoför kulübünün, bir Wall Street mensubunun afişe ettiği kontrolsüzce doğayı talan eden açgözlü bir finansal elit zümrenin ve yakılmış bir Amazon bölgesini koruyan eko-polislerin kesişen hikayelerinden hareket eden film, önümüze açık kanıtlar koyuyor. Eskiden bir bölgenin kaynaklarını kullanıp hayatımıza devam edebiliyorduk. Fakat bugün küresel uygarlık aşırı tüketim yüzünden çökerse her şey biter. Yedek bir gezegenimiz yok.

“Kalkınmazedeler”, bizi çetin bir sorunla baş başa bırakıyor: Maymunları daha akıllı yapmanın evrimsel bir çıkmaz olmadığını kanıtlamak.

kalkinmazedeler

Powered by Khore by Showthemes