Dünyanın Ucundaki Bahçe / The Garden at the End of the World

Yönetmen: Gary Caganoff, Yıl: 2010, Süre: 50′
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
Çeviren:
SYFF2012 seçkisi

Ödüllü yapımcı-yönetmen Gary Cagonoff’un bu filmi, olağanüstü iki Avustralyalı kadından yola çıkarak, sayıları on binlere ulaşan mağdur dul ve yetimlerin hayatlarını gözler önüne seriyor. Yardımsever Mahboba Mawi ve uluslararası üne sahip permakültür tasarımcısı Rosemary Morow, sağlıklı sonuç vermediği apaçık ortada olan yeniden yapılanma çabalarına alternatifler öneriyor.

Caganoff bu iki harika kadın aracılığıyla, Afganistan’ın daha önce pek bilinmeyen hikâye ve görüntülerini gün yüzüne çıkarıyor. Film duygusal veya sansasyonel olmadan, savaşın yıkımına uğramış Afganistan’ın derinliklerine ve karmaşıklığına iniyor.

“Dünyanın Ucundaki Bahçe” 2010 yılında WAAC/ SINIS tarafından ortak verilen İnsan Hakları Ödülü’ne lâyık görülmüştür.

“Bu film, harap edilmiş topraklardaki bir yolculuğa dair hem bir belgesel hem de bir seyahatname. Savaşın etkilerine karşılık kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalışan insanların günlük hayatları, harabeye dönmüş bir şehre karşılık dağların çıplak güzelliği, ülkenin koşullarına karşılık bir şeyleri düzeltmek için kendi payına düşeni yapmaya çalışan büyük yürekli ufak tefek bir kadın arasındaki zıtlıkları keskin bir şekilde ortaya koyuyor.” (Russ Grayson-Gazeteci)

dunyanin-ucundaki-bahce

Powered by Khore by Showthemes