Çölü Durduran Adam / The Man Who Stopped the Desert

Yönetmen: Mark Dodd, Yıl: 2010, Süre: 62′
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
Çeviren:
SYFF2012 seçkisi

Sahara çölüyle tropikal Afrika’nın nemli ormanları arasındaki çorak araziyi tanımlayan “Sahel” kelimesi 1970’lerden beridir kıtlık ve yoksulluk ile eşanlamlı kullanılıyor. Her geçen yıl, çöl koşulları güneye, Sahel’in bir zamanlar tarımsal olarak verimli topraklarının içlerine doğru uzanarak yayılmaya devam etti.

İnsanlar eskiden bereketli olan köylerine sırtlarını dönerek geleneksel yurtlarını terk etmeye başladı ve şehirde yeni bir yaşama yöneldi. 1980’lerde 30 milyonu bulan nüfusuyla bölge sürekli kuraklık ve açlıktan muzdaripti. Birçok köy çölleşmişti ama Burkina Faso’nun kuzeyinde yaşayan Yacouba Sawadogo adındaki bir çiftçi giderek büyüyen çöle karşı durmaya karar verdi ve uluslararası kurumların gündeme getirip uygulama konusunda başarısız olduğu ilkel bir tarımcılık tekniği olan Zai’yi Yacouba başarıyla uyguladı

Son 20 yıl içerisinde hem doğayla hem de insanlarla yüzleşerek başarıyla savaştı ve çölleşmeye karşı mücadelede öncü oldu. Ama Yacouba’nın mücadelesi basit bir tarım hikâyesi değil, bu tam anlamıyla bir dram. Bu öykü bir adamın inancı hakkında ve bu inanç Afrika’nın Sahel bölgesinde yaşayan binlerce insana bir yarar sağlayabilir.

colu-durduran-adam

Powered by Khore by Showthemes